úterý 28. dubna 2015

Škola pletení - základní videa

Proč se učit plést, když umíte háčkovat? Protože když ovládáte obojí, můžete si vždycky vybrat tu pravou techniku a nic vás neomezuje. Pletení má proti háčkování několik výhod. Hlavně bych vyzdvihla nižší spotřebu a tím i menší výslednou hmotnost, což zvlášť na větších kusech typu svetr nebo kabátek zaručeně poznáte. U čepic oceníte, že jsou pružnější, lépe se přizpůsobí, obvod proto nemusíte mít na centimetr přesně a dítě vám z ní za sezónu nevyroste. A taky proto, že je tolik krásných pletařských návodů...

Zdroj: Pinterest

Když jsem se před dvěma lety začala učit plést, hledala jsem videa, na kterých by byly ukázané základy. Bohužel neexistuje, nebo jsem aspoň neobjevila, nic jako Bububacek v háčkování, proto jsem dávala dohromady odkazy z různých míst a nakonec jsem zakotvila na garnstudio.com, kde najdete téměř všechno. Videa tam jsou ale docela nepřehledně uspořádaná, takže člověk ani netuší, co za poklady se tam skrývá. Proto jsem udělala výběr toho základního a přidala něco z Youtube:
U videí není zvuk, tak se nelekněte, že vám nefungují reproduktory. Všimněte si také anglických zkratek u názvů videí, budou se vám hodit, pokud budete plést podle návodů v angličtině.
Na první výtvory se rozhodně nemusíte učit všechny výše uvedené techniky. Stačí nahodit první řadu, plést hladce, obrace, jeden způsob přidávání (buď nahozením nebo rozpletením oka) a jeden způsob ubírání (spletení dvou ok hladce a obrace) a uzavření.
Moje začátky vypadaly takhle:-)


Když se plete v řadách sem - tam, já osobně jsem zvyklá první oko uplést hladce anglicky (za zadní nit) a poslední jen sejmout s přízí vpředu (přendat na druhou jehlici bez upletení). Existuje více způsobů, jak plést kraje, ale pro začátek jeden bohatě stačí.

A ještě pár pojmů, které se v návodech často objevují.
Lícový žerzej je klasický hladký úplet. Vznikne tak, že lícové řady budete plést hladce a rubové obrace. Pokud pletete do kruhu na kruhové jehlici nebo sadě ponožkových jehlic, tak stále hladce. Začátek a konec lícového žerzeje se bude stáčet ven a strany dovnitř. To není vaše chyba, to je vlastnost pleteniny. Pokud se tomu chcete vyhnout, musít plést vroubkem nebo žebrovým vzorem (např. lemy svetrů).

lícový řerzej - líc a rub
 
Vroubek vznikne, pokud rubové i lícové řady pletete hladce. Na první pohled vypadá stejně jako rub lícového žerzeje, ale když ho roztáhnete, vidíte mezi řady hladce. Jeho okraje se nestáčí.

vroubkový vzor

A u žebrového vzoru se střídají oka hladce a obrace, např. 1 hladce - 1 obrace, nebo po dvou 2 hladce - 2 obrace.


Tak to byl rychlokurz pletení. Doufám, že jsem vás naladila pustit se do toho a že pro vás budou základní videa na jednom místě dobrý pomocník do začátku.

6 komentářů:

 1. To se mi bude hodit, takže děkuji :o) Krásný den, Štěpka

  OdpovědětVymazat
 2. Již dlouho se toužím naučit plést - a tento článek je přesně to, co mi chybělo k prvnímu kroku. Moc děkuji!

  OdpovědětVymazat
 3. Ukládám si do zásoby a určitě někdy využiju, díky! Pořád se chystám naučit se plést, mám slíbenou "nápovědu" od maminky, ale nějak se pořád nemůžu rozhoupat a začít :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To přijde samo:-) A nápověda od maminky, ta je k nezaplacení.

   Vymazat
 4. Po přečtení tvého článku mám pocit, že to taky zvládnu :-) už pokukuju po jehlicích :-) Háčkovat trochu umím, ale teď jsem dělala deku pro miminko a spolykala tolik materiálu a je taková pidi... Tak pro očekávanou neteřinku bych ji mohla uplést, ať jí má na delší dobu... no uvidíme... Díky, Heli :-)

  OdpovědětVymazat