Zdroj: Pinterest |
Když jsem se před dvěma lety začala učit plést, hledala jsem videa, na kterých by byly ukázané základy. Bohužel neexistuje, nebo jsem aspoň neobjevila, nic jako Bububacek v háčkování, proto jsem dávala dohromady odkazy z různých míst a nakonec jsem zakotvila na garnstudio.com, kde najdete téměř všechno. Videa tam jsou ale docela nepřehledně uspořádaná, takže člověk ani netuší, co za poklady se tam skrývá. Proto jsem udělala výběr toho základního a přidala něco z Youtube:
- nahození první řady - klasický začátek, který zná každá česká pletařka. Kdyby se vám nedařil, můžete zkusit jiný způsob, který se používá pro pružnější lemy - zde
- hladce
- obrace
- uzavření (ukončení)
- přidávání nahozením
- přidávání rozpletením oka na dvě
- přidávání rozpletením příčné nitě mezi oky - hladce a obrace. V některých speciálních případech (např. vypracování palce u rukavic) se v návodech rozlišuje, jestli přidávání směřuje vlevo nebo vpravo - pro hladce a pro obrace
- ujímání (spletení dvou ok) hladce a hladce anglicky (za zadní nit)
- ujímání přetažením
- ujímání spletením dvou ok obrace
Na první výtvory se rozhodně nemusíte učit všechny výše uvedené techniky. Stačí nahodit první řadu, plést hladce, obrace, jeden způsob přidávání (buď nahozením nebo rozpletením oka) a jeden způsob ubírání (spletení dvou ok hladce a obrace) a uzavření.
Moje začátky vypadaly takhle:-)
Když se plete v řadách sem - tam, já osobně jsem zvyklá první oko uplést hladce anglicky (za zadní nit) a poslední jen sejmout s přízí vpředu (přendat na druhou jehlici bez upletení). Existuje více způsobů, jak plést kraje, ale pro začátek jeden bohatě stačí.
A ještě pár pojmů, které se v návodech často objevují.
Lícový žerzej je klasický hladký úplet. Vznikne tak, že lícové řady budete plést hladce a rubové obrace. Pokud pletete do kruhu na kruhové jehlici nebo sadě ponožkových jehlic, tak stále hladce. Začátek a konec lícového žerzeje se bude stáčet ven a strany dovnitř. To není vaše chyba, to je vlastnost pleteniny. Pokud se tomu chcete vyhnout, musít plést vroubkem nebo žebrovým vzorem (např. lemy svetrů).
lícový řerzej - líc a rub |
Vroubek vznikne, pokud rubové i lícové řady pletete hladce. Na první pohled vypadá stejně jako rub lícového žerzeje, ale když ho roztáhnete, vidíte mezi řady hladce. Jeho okraje se nestáčí.
vroubkový vzor |
A u žebrového vzoru se střídají oka hladce a obrace, např. 1 hladce - 1 obrace, nebo po dvou 2 hladce - 2 obrace.
Tak to byl rychlokurz pletení. Doufám, že jsem vás naladila pustit se do toho a že pro vás budou základní videa na jednom místě dobrý pomocník do začátku.
To se mi bude hodit, takže děkuji :o) Krásný den, Štěpka
OdpovědětVymazatJiž dlouho se toužím naučit plést - a tento článek je přesně to, co mi chybělo k prvnímu kroku. Moc děkuji!
OdpovědětVymazatA to jsem právě chtěla, mám radost:-)
VymazatUkládám si do zásoby a určitě někdy využiju, díky! Pořád se chystám naučit se plést, mám slíbenou "nápovědu" od maminky, ale nějak se pořád nemůžu rozhoupat a začít :)
OdpovědětVymazatTo přijde samo:-) A nápověda od maminky, ta je k nezaplacení.
VymazatPo přečtení tvého článku mám pocit, že to taky zvládnu :-) už pokukuju po jehlicích :-) Háčkovat trochu umím, ale teď jsem dělala deku pro miminko a spolykala tolik materiálu a je taková pidi... Tak pro očekávanou neteřinku bych ji mohla uplést, ať jí má na delší dobu... no uvidíme... Díky, Heli :-)
OdpovědětVymazat